Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


09-08-2012

Nowy styl pracy w Białymstoku

W stolicy Podlasia powstaje park naukowo-technologiczny. Będzie tu Inkubator Technologiczny, Centrum Technologiczne, tereny inwestycyjne – wszystko finansowane z Programu Rozwój Polski Wschodniej. Ruszy też przestrzeń coworkingowa, czyli miejsce wspólnej pracy. O szczegóły zapytaliśmy Jolantę Koszelew, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Współpracownia, czy inaczej przestrzeń coworkingowa – biurowy lokal, w którym „wolni strzelcy” mogą wynająć sobie biurko na kilka godzin lub dni – powstaje właśnie w Białymstoku przy udziale Inkubatora Technologicznego. Czy w Białymstoku są już podobne miejsca?

Nie, nasze działanie jest pierwsze na skalę województwa. W czasie debat osób zainteresowanych powstaniem przestrzeni coworkingowej w Białymstoku powstał pomysł na nazwę Współpracownia.

Nazwa ciekawa, a jakie korzyści ze Współpracowni?

Takie miejsca w naturalny sposób uczą wspólnej pracy w zespołach interdyscyplinarnych. Jesteśmy pewni, że to, czego coworkerzy się tu nauczą, przełoży się na rozwój przedsiębiorczości w naszym regionie. Liczymy, że powstaną nowe pomysły, projekty oraz firmy, które w przyszłości  skorzystają  z oferty Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Kładziemy tak duży nacisk na współpracę, bo wiemy, że pracujący ze sobą kreatywni ludzie o różnych kompetencjach tworzą innowacyjne firmy, które radykalnie zwiększają swoje szanse na rynku.

Czyli mają Państwo nadzieję, że Ci „wolni strzelcy” zapukają też do drzwi inkubatora.

Zdecydowanie tak. Będziemy dążyli do wytworzenia efektu synergii pomiędzy firmami parkowymi a użytkownikami Współpracowni. Dla freelancerów i firm to same korzyści. Większość z nich pracuje projektowo. W sytuacji, gdy przy jakimś projekcie potrzebny będzie specjalista o określonych kompetencjach, przedsiębiorcy będą mieli do niego dostęp poprzez Współpracownię.

Na jakim etapie powstawania jest Współpracownia?

Doprowadzamy do porządku lokal, byłą klubokawiarnię Kopiluwak. Potem kupimy meble, sprzęt audiowizualny i teleinformatyczny. Właśnie staramy się o środki. Na razie wszyscy zaangażowani pracują w tak zwanym czynie społecznym.

Czyli biurek jeszcze nie ma. A czy są ludzie, którzy chcieliby przy nich pracować? Ile osób zadeklarowało chęć korzystania ze Współpracowni?

Biurka, co prawda stare, ale już są. Aktualnie testujemy przestrzeń, co w praktyce oznacza, że można zajść do Współpracowni i popróbować za darmo. Około 30 osób zadeklarowało chęć korzystania z przestrzeni, kiedy już zostanie otwarta. To programiści, architekci, graficy, projektanci aplikacji mobilnych. Są też copywriter, tłumacz, osoba zajmująca się profesjonalnie hostingiem. To typowi „wolni strzelcy” z różnych branż, ale prawie wszyscy mocno związani z Internetem.

Trwa też nabór do Inkubatora Technologicznego Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Czym się różnią ci, którzy będą korzystali z Inkubatora, od tych ze Współpracowni?

Przede wszystkim tym, że osoby, które chcą korzystać z Inkubatora, powinny mieć własną firmę lub chcieć ją założyć. W momencie wprowadzenia się do Inkubatora firma musi już istnieć. Natomiast ludzie zainteresowani Współpracownią nie są do niczego zobowiązani. Mogą mieć firmy, mogą planować ich założenie, ale to nie jest konieczne.

Czy lokatorzy inkubatora to także firmy związane z Internetem?

Większość przedsiębiorstw, które się do nas zgłaszają, to firmy mające związek z technologiami informacyjnymi i informatyką. Nie wszystkie, ale zdecydowana większość.

Do końca sierpnia 2012 r. prowadzimy rekrutację, skierowaną do młodych firm, które działają nie dłużej niż rok. Zgłaszać mogą się też osoby, które dopiero deklarują założenie firmy. Natomiast 1 września rozpoczynamy rekrutację firm nieco starszych, to znaczy działających nie dłużej niż trzy lata.

Budowa Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego jeszcze trwa, ale jako instytucja już Państwo działają, i to dość prężnie. Trwa konkurs Podlaski Akcelerator Innowacji, rusza Współpracownia…

Organizujemy konkursy i tworzymy Współpracownię, bo chcemy zaszczepić wśród młodych ludzi żyłkę przedsiębiorczości. Zależy nam, żeby białostoczanie byli odważniejsi w podejmowaniu decyzji o własnej firmie i czuli wsparcie parku w rozwoju ich przedsięwzięć. Aktualnie opracowujemy w parku nową przestrzeń współpracy studentów i naukowców z firmami. Transferownia – bo taka będzie nazwa przestrzeni – jest wzorowana na fińskiej Demoli (www.demola.fi Strona otwiera się w nowym oknie), ale to temat na oddzielną rozmowę.

Dziękuję za rozmowę.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny - wizualizacja

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny - wizualizacja

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPNT) to jeden z innowacyjnych projektów Programu Rozwój Polski Wschodniej. Jego wartość wynosi ponad 167 mln zł. W ramach parku powstaje Inkubator Technologiczny, Centrum Technologiczne i tereny inwestycyjne. Budowa BPNT powinna skończyć się do końca 2012 r. W pierwszym kwartale 2013 r. zakończy się wyposażanie budynków. Najszybciej uruchomiony zostanie inkubator, tak aby mogły wprowadzać się tam pierwsze firmy. Pod koniec 2012 r. rozpocznie się też sprzedaż pierwszych działek terenów inwestycyjnych. Łącznie przygotowanych zostanie 23 ha.

W Centrum Technologicznym powstaną nowe laboratoria. Wszystkie mają już ustalone profile i zdeklarowanych chętnych do skorzystania. Będą to: laboratorium obrazowania medycznego, laboratorium grafiki komputerowej  i sztuki interaktywnej, laboratorium badania kompatybilności elektromagnetycznej, laboratorium analizy fizykochemicznej materiałów i wyrobów oraz centrum przetwarzania danych. Do tego ostatniego miejsca będą mogły zgłaszać się firmy chcące skorzystać z pełnej gamy usług teleinformatycznych w wysokim standardzie bezpieczeństwa danych.

Joanna Koszelew, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego

Jolanta  Koszelew – dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, doktor nauk matematycznych w dyscyplinie informatyki, specjalista w zakresie algorytmów routingu, wykładowca na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Jolanta Koszelew jest autorem kilkudziesięciu publikacji z zakresu badań operacyjnych, w szczególności dotyczących efektywnych metod optymalizacji stosowanych w Inteligentnych Systemach Transportowych. Ukończyła również studia podyplomowe z zarządzania projektami badawczo-rozwojowymi.

W czasie pracy na uczelni założyła i rozwinęła dwa studencie koła naukowe, działające do dziś na WydzialeInformatyki Politechniki Białostockiej. Była wielokrotnie mentorem drużyn studenckich odnoszących sukcesy w ogólnoświatowym konkursie technologii informatycznych Imagine Cup.

 

 

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju 2008-2019

NSS Unia Europejska