Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich

 

 

W kolejnych odcinkach reporterki i reporterzy z Polski Wschodniej oprowadzają po swoich regionach i pokazują, jak zmieniają się ich strony dzięki programowi Rozwój Polski Wschodniej.

 

 

Odc. 1

W pierwszym odcinku „Na wschodzie zmiany” zwiedzamy powstające i modernizujące się budynki uczelni w Lublinie i park naukowo-technologiczny w Elblągu. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Bożena Lublińska-Kasprzak, opowiadają o celach programu Rozwój Polski Wschodniej.

 

 

 

 

 

   

 

 

Odc. 2

Projekt „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej” – duży, obejmujący wszystkie pięć województw makroregionu, kosztujący aż 1,2 mld złotych – jest głównym tematem drugiego odcinka programu. Ponownie odwiedzamy też miasta, tym razem Białystok i Kielce. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku modernizuje wydział patomorfologii lekarskiej, a Kielce kupują nowoczesne autobusy i tworzą nowe linie autobusowe. 

 

 

 

 

   

 

Odc. 3

Dolina Lotnicza to nazwa klastra, który zrzesza 80 przedsiębiorstw z branży lotniczej. To także dobre określenie na cały podkarpacki region, który skupia większość polskich firm i szkół lotniczych. Program Rozwój Polski Wschodniej wspiera zarówno lotniczy klaster, jak i szkolnictwo. W trzecim odcinku programu zwiedzamy Ośródek Szkolenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej i oglądamy jego nowe nabytki. Dziennikarze pokazują nam także lokalne centra obsługi inwestorów, a o rozwoju województwa świętokrzyskiego opowiada marszałek Adam Jarubas.  

 

 

 

 

 

Odc. 4

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i wyposażenie laboratoriów, budowa dróg i obwodnic oraz promocja turystyki to główni bohaterowie czwartego odcinka „Na wschodzie zmiany”. Dziennikarze zawitają do Jarosławia, Przemyśla i do suwalskiego parku naukowo-technologicznego. Pokażą, jak na życie w tych miastach wpływa program Rozwój Polski Wschodniej, a o zmianach w województwie lubelskim porozmawiają z marszałkiem Krzysztofem Hetmanem. 

 

 

 

 

 

 

 

Odc. 5

Park naukowo-technologiczny pod Rzeszowem, hala Targów Kielce i powstające centrum targowo-konferencyjne Arena Ostróda są tematami piątego odcinka programu „Na wschodzie zmiany”. Oprócz tego koordynator projektu "Promuj z pomysłem" Jacek Jaworski zachęca do niskobudżetowego promowania unijnych inwestycji, zaś dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Michał Ziętara opowiada, co udało się zrobić – program Rozwój Polski Wschodniej jest bowiem na półmetku. Zachęca też do śledzenia na Facebooku profilu „I love Polska Wschodnia”. 

 

  

 

 

 

 

Odc. 6

Białostocka komunikacja miejska, a także laboratoria medycyny sądowej i farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie to główni bohaterowie szóstego odcinka programu "Na wschodzie zmiany". Wraca w nim też temat projektu sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej. O jego realizacji opowiada wiceminister rozwoju regionalnego, Iwona Wendel.

 

 

 

 

 

   

 

 

Odc. 7

Inkubatory technologiczne w Mielcu i w Stalowej Woli; laboratoria na Politechnice Świętokrzyskiej, budowy i rozbudowy na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego – to tematy siódmego odcinka "Na Wschodzie Zmiany". Kamera odwiedza też kończącą się właśnie budowę obwodnicy Mrągowa, która została otwarta 17 czerwca 2011. A o zmianach w województwie podlaskim wypowiada się marszałek Jarosław Dworzański.

 

 

 

 

 


 

Odc. 8

Dziennikarze oprowadzają nas po Zambrowie, gdzie za unijne pieniądze przygotowano tereny inwestycyjne. Następnie przenosimy się na Politechnikę Rzeszowską: tu powstaje budynek centrum naukowo-dydaktycznego i biblioteczno-administracyjnego o charakterystycznym obłym dachu z tytanowo-cynkowej blachy. W Olsztynie zwiedzamy park naukowo-technologiczny, a w Ełku – Techno-Park. W ósmym odcinku "Na wschodzie zmiany" znalazł się także wywiad z wiceprezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariuszem Szewczykiem.

 

 

 

 

 

 

Odc. 9

W Lublinie powstaje nowa hala Międzynarodowych Targów Lubelskich, a w Lubartowie trwa przygotowywanie terenów inwestycyjnych. Zapoznajemy się też z inwestycjami drogowymi: z powstającym mostem przez Wisłę w Połańcu, z budowaną obwodnicą Jędrzejowa i poszerzaną drogą z Chmielnika do Staszowa wraz z obwodnicą Kurozwęk. Ekipa telewizyjna odwiedza też Warmię, czyli jeden z regionów Polski Wschodniej, w którym powstaną trasy rowerowe.

 

 

 

 

Odc. 10

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Elżbieta Lublińska-Kasprzak opowiadają o tym, jak program Rozwój Polski Wschodniej już wpłynął i jak wpłynie w przyszłości na zmniejszenie dystansu między Polską Wschodnią a resztą kraju.

Ostatni, podsumowujący odcinek programu przypomina, jakie inwestycje są realizowane w poszczególnych województwach. Białystok poprawia komunikację miejską, w Suwałkach, Białymstoku, Czarnej Białostockiej powstają parki naukowo-techonologiczne, a w Świdniku park przemysłowy. Politechnika Rzeszowska rozbudowuje prestiżowy Ośrodek Kształcenia Lotniczego. Także Lublin wzmacnia swoją pozycję jako największego ośrodka akademickiego Polski Wschodniej. W Połańcu buduje się most przez Wisłę, a w Przemyślu i Jarosławiu – obwodnice. W Bielinach już działa centrum obsługi inwestora, a w Kielcach centrum targowe. Nowe hale wystawiennicze powstaną także w Lublinie. Tak dużo – a przecież to tylko niektóre inwestycje, realizowane dzięki programowi Rozwój Polski Wschodniej.


Na wschodzie zmiany

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Telewizją Polską S.A. zrealizowała cykl programów telewizyjnych pt. „Na wschodzie zmiany”.

Regionalne oddziały stacji TVP w Białymstoku, Lublinie, Kielcach, Olsztynie i Rzeszowie wyemitowały 10 półgodzinnych odcinków promujących projekty realizowane w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Zapraszamy do obejrzenia odcinków programu: 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 2008-2019

NSS Unia Europejska