Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


10-06-2015

Inteligentny transport publiczny w Rzeszowie

Dzięki ponad 250,5 mln zł z Programu Rozwój Polski Wschodniej, rzeszowski transport publiczny przeszedł prawdziwą metamorfozę. Fundusze Europejskie umożliwiły zakup 80 ekologicznych autobusów, przebudowę i rozbudowę układu ulicznego oraz wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego. Realizację inwestycji podsumowano podczas konferencji, która odbyła się 10 czerwca 2015 r. w Rzeszowie.

Konferencja podsumowująca projekt rozowju rzeszowskiej komunikacji miejskiej

Projekt pn. „Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic” polegał m.in. na przebudowie infrastruktury drogowej w ciągu ulic: Podkarpackiej, Dąbrowskiego, Lubelskiej, Rejtana wraz z rozbudową węzła drogowego al. Wyzwolenia – ul. Warszawska, rozbudowie skrzyżowania wraz z wykonaniem śluz autobusowych w ciągu DK 4 oraz na drogach powiatowych Rzeszowa, a także zmodernizowaniu przystanków na teranie miasta. Unijne fundusze przeznaczono także na zakup ekologicznych autobusów dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.       

Nowoczesne ekologiczne autobusy w trakcie kursu. W tle wiadukt oraz wieżowce

                     Zakupione w ramach projektu autobusy przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych - miejsce na wózek - oznaczenia

Kluczowym elementem przedsięwzięcia było wdrożenie Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego, składającego się z czterech modułów: Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym (SOSRD), Zarządzania Transportem Publicznym (SZTP), Informacji Pasażerskiej (E-INFO), Elektronicznego Poboru Opłat (E-BILET).

System Zarządzania Transportem Publicznym - komputery i biurka oraz elektroniczne mapy 

Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na sterowanie ruchem w mieście w zależności od jego natężenia. Wprowadzano także wiele usprawnień i udogodnień w poruszaniu się komunikacją miejską. Podróżni mają do dyspozycji tablice informacyjne na przystankach oraz w autobusach, a także aplikację, dzięki której na stronie rtm.erzeszow.pl Link prowadzi do serwisu zewnętrznego korzystając także z urządzeń mobilnych, mogą planować swoją podróż i kontrolować jej przebieg.

Bezpłatna aplikacja na smartforny i tablety umożliwia łatwo i szybko zaplanować podróż komunikacją miejską   W autobusach również zamontowane zotały elektroniczne tablice inforamacji pasażerskiej 

Dodatkowym ułatwieniem jest wprowadzenie elektronicznej formy zapłaty za przejazd autobusami komunikacji miejskiej – Rzeszowska Karta Miejska. Za pośrednictwem 29 biletomatów stacjonarnych i 80 mobilnych oraz kasowników lub serwisu internetowego, podróżni mogą zarządzać swoim e-biletem o każdej porze.

W autobusach i na przystankach zamontowano biletomaty

Zakrojona na szeroką skalę inwestycja w rzeszowski transport publiczny czyni go bardziej funkcjonalnym i przyjaznym dla podróżujących, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla ruchu samochodowego.

 

Schemat Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego

 

 

Źródło zdjęć: Miasto Rzeszów

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 2008-2019

NSS Unia Europejska