Serwisy Funduszy Europejskich

Serwisy Funduszy Europejskich


12-06-2013

Białystok stawia na nowoczesne zarządzanie ruchem

Miasto Białystok podpisało umowę z wykonawcą na budowę systemu zarządzania ruchem. Jest to jedno z zadań w ramach projektu poprawy jakości funkcjonowania transportu publicznego w mieście. Inwestycja współfinansowana jest z Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Nowoczesny system pozwoli na bieżąco analizować natężenie ruchu, optymalizować zarządzanie sygnalizacja świetlną, co pozwoli ograniczyć korki. W ramach projektu powstanie także Centrum Zarządzania Ruchem przy ul. Składowej, które zintegruje całą bazę danych i umożliwi zdalną obsługę systemu. Planowany termin wdrożenia systemu to koniec maja 2015 roku.

Białystok stawia na nowoczesne zarządzanie ruchem

Umowa na budowę systemu zarządzania ruchem została podpisana 11 czerwca 2013 r.

Białystok stawia na nowoczesne zarządzanie ruchem

System zarządzania ruchem umożliwi sterowanie sygnalizacją świetlną na ok. 120 skrzyżowaniach oraz nada pierwszeństwo przejazdu autobusom komunikacji miejskiej. Informacje o utrudnieniach w ruchu, objazdach, wypadkach a także dostępnych miejscach postojowych, wyświetlane na tablicach, ułatwią  kierowcom poruszanie się po Białymstoku.

Białystok realizuje już trzeci etap projektu, którego celem jest poprawa jakości funkcjonowania transportu miejskiego. Dzięki niemu mieszkańcy mogą już m.in. korzystać z nowych ekologicznych autobusów. Zakupione pojazdy wyposażone są w elektroniczny system informacji pasażerskiej, pełny monitoring wizyjny oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Białystok stawia na nowoczesne zarządzanie ruchem

Nowe białostockie autobusy

W ramach realizacji projektu miasto przebudowuje ulice: J. H. Dąbrowskiego, Al. J. Piłsudskiego, H. Sienkiewicza (na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. I. Białówny). Wybudowane zostaną również nowe chodniki i ścieżki rowerowe, a podróżni skorzystają z centrum przesiadkowego przy ul. H. Sienkiewicza. 

Całkowity koszt realizacji III etapu inwestycji to ponad 195 mln zł, z czego ponad 138 mln zł to dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Więcej informacji na stronie projektu Link prowadzi do serwisu zewnętrznego  

Źródło zdjęć: UM Białystok, M. Hołownia

 

 

 

Portal współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Pomoc Techniczna
2013 © Ministerstwo Rozwoju

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju 2008-2019

NSS Unia Europejska